Kynoterapia - pies jako sprzymierzeniec w poprawie zdrowia

Kynoterapia - pies jako sprzymierzeniec w poprawie zdrowia

Współczesna ludność coraz to wnikliwiej adresuje atencję na różne odmiany terapii, aby poprawić jakość egzystencji i stan umysłowy. Jedną z tych oryginalnych metod, zdobywającą coraz to większą sławę, jest dogoterapia. To unikatowa odmiana leczenia, która integruje w sobie bliskość człowieka z psem, gwarantuje znaczny zakres korzyści dla rozlicznych typów ludzi. Zaczynając od dzieci z komplikacjami w edukacji po ludzi w starszym wieku, schorowane, dogoterapia staje się wszechstronnym instrumentem poprawiającym zdrowie umysłowe a także uczuciowe.

Dogoterapia - więcej niż terapia

Przeszłość kynoterapii czerpie z antycznego państwa egipskiego, gdzie czworonogi były użytkowane do wsparcia w terapii rozmaitych niedyspozycji. Jednakowoż to dopiero w minionych dziesięcioleciach kynoterapia zdobyła potwierdzenie w domenie nauk medycznych. Współcześnie psy są wykorzystywane w leczeniu zarówno w ośrodkach leczniczych, jak i wspólnotach lokalnych.

Radość i korzyści z dogoterapii

Procedury naukowe zgodnie uznają pozytywne skutki wynikające z relacji z psem. Kynoterapia sprowadza poprawienie samopoczucia, zredukowanie zdenerwowania, intensyfikacja działalności fizycznej jak również polepszanie kompetencji społecznych. Dodatkowo towarzystwo czworonoga w procesie terapeutycznym jest w stanie stanowić zachętę do kontynuacji kuracji i realizowania zasad terapeutycznych.

Rasy psów w terapii z psem

W procesie dogoterapii zasadnicze są atrybuty charakteru psa. Sympatyczne usposobienie, przyjazne nastawienie, zrównoważona natura, cierpliwość oraz gotowość do współpracy z człowiekiem to decydujące czynniki. Rasy czworonogów w szeregu przypadków selekcjonowane do funkcji terapeuty to między innymi Golden Retriever, Pudel (średni lub duży) jak również Cavalier King Charles Spaniel.

Kiedy warto skorzystać z dogoterapii, a kiedy nie?

Kynoterapia wykazuje obszerne zastosowanie w terapii rozmaitych chorób, takich jak zespół Aspergera, ADHD, upośledzenie intelektualne, choroby psychiczne, lub zaburzenia neurodegeneracyjne u osób w podeszłym wieku. Jednak istnieją też obostrzenia, np. strach przed czworonogami, uczulenie na psy, podatność na infekcje i ograniczona odporność.

Kynoterapia, w charakterze terapii dla każdego, okazuje się jeszcze bardziej słynna i doceniana. Relacja z psem, nie wyłącznie jako opcja leczenia, ale dodatkowo w charakterze źródła uciechy i wsparcia, powoduje, iż ta metoda terapii staje może być realna dla każdego, który dąży do polepszenia sposobu życia oraz zdrowia mentalnego.

Inne artykuły

Redakcja

ul. Bursztynowa 31, Lublin

tel: +48 606 28 10 23

e-mail: horizon@sitte.pl

Image